EnglishFrenchGermanPortugueseRussianSpanishTurkish

Haber Aksu
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Namaz Vakitleri

KUŞBURNU

KUŞBURNU

Tarih 07.Mayıs.2013, 06:04 Editör

Marmelat, reçel, şarap, likör, komposto, jöle, salata, nektar, meyve suyu, çay biçiminde yer tüketilebilen Kuşburnu,

Kuşburnu

Marmelat, reçel, şarap, likör, komposto, jöle, salata, nektar, meyve suyu, çay biçiminde yer tüketilebilen Kuşburnu,

Ülkemizde de basur-hemoroid’e, raşitizme ve romatizmaya karşı şifa bulunduğundan dolayı kullanımı yaygındır. Etkin bir kan temizleyici,barsak yumuşatıcı, kurt düşürücü özelliğe sahip olan Kuşburnu, C Vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenler. 

C Vitamini, vücutta bağ dokusunun sağlam ve sıkı olmasını sağlayarak soğuk algınlığı, nezle, grip ve diğer ateşli hastalıklara karşı direncini artırır.

A ve E Vitaminleri ile birlikte antioksidan etki göstererek kanser riskini önler, ayrıca fenolik maddelerle birlikte damar cidarlarının sağlam olmasını sağlar. Sonuçta kanamaların önlenmesine yardımcı olur.

Kuşburnu meyveleri yüksek oranda birçok vitamin ve mineral madde içerirken bitkinin diğer organları ise tıbbi özelliğe sahip tanen, glikozit ve flovenitler  gibi organik maddeleri önemli miktarda içermektedirler.

Özellikle bitkisel gıdalarla sağlanan gıda posasıyla A, C, ve E vitaminlerine büyük işlevler yüklenmektedir. Refah toplumlarında stres, bedensel hareket yetersizliği ile birlikte işlenmiş, doğaldan uzaklaştırılmış, enerji ve protein yoğun gıdalarla beslenme  başta kalp damar rahatsızlıkları olmak üzere birçok müzmin hastalığı beraberinde getirmektedir. Bu yüzden beslenmeden söz edildiği yerde mutlaka yağ ve yağlı yiyeceklerin etkilerinin azaltılması, meyve ve sebzelerin olabildiğince çok tüketilmesi önerilmektedir.

Şeker hastalıklarına, basura ateşli hastalıklara,yan ağrılarına ve ishale karşı kullanımı çok yaygındır. Dinçlik verici özelliğinden ötürü zinde kalmak için çayı içilmektedir.

Günümüzde bu meyvenin başlıca önemi içinde çok miktarda C ve P Vitamini içermesidir.

İçeriğinde bioflavonoidler, karoten, B1, B2 , E ve K vitaminleri de bulunmaktadır. Kuşburnu mineral içeriği sayesinde de vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Özellikle fosfor ve potasyum elementleri bakımından oldukça zengin olmakla birlikte,mangan, kalsiyum ve magnezyum açısından faydalanılabilecek kaynak niteliğindedir.

* C vitamini deposu olarak bilinen portakal, mandalina, greyfurt vb...meyveler dahi kuşburnunun sahip olduğu C vitamini yanında çok gerilerde kalmaktadır.

* C vitamini en yüksek bitki oluşu yanısıra, B1 ( alyuvarlar oluşumunda etkili ),B2 ( hücre yenilenmesi ve büyümeyi düzenliyor ) ,

* E ( güçlü bağışıklık sistemi ve kas dokusu için ),

* K ( kemik yapısı ve kanda pıhtılaşmayı dengeler ) vitaminleri yanısıra,

* Potasyum ( kalp ve sinir sistemine katkı sağlar ),

* Kalsiyum ( sağlıklı bir kemik ve diş yapısı ),

* Magnezyum ( kalp ritmini düzenler, yatıştırıcı etki gösterir ),

* Demir ( özellikle bayanlarda kansızlık giderici ),

* Sodyum, çinko ( göz ve saç sağlığı için...) bakımından da çok değerli bir bitkidir. Geçtiğimiz aylarda Kanada' da açıklanan bilimsel bir araştırmanın sonuçları, kuşburnunun C vitamini deposu oluşunun yanısıra kemik erimesine karşı, romatizma ağrılarını hafif geçirmek için önemli bir destek olduğunu göstermektedir.

Kuşburnu Çayı: Olgun kırmızı dış kabukları, keskin bir bıçakla ince zar gibi kesilerek elde edilen parçacıklar, bir fincana bir şeker kaşı ölçüsünde 8-10 dk kaynar su ile demlendirilir. Süzülerek şeker veya bal ile tatlandırılıp, meyve çayı olarak da tüketilebilir…

Çayı idrar torbasını, böbrekleri  temizler. 

Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

Vücudun bazal metabolik hızını arttırır.

Vücut direncini arttırır. Vücuda ve gözlere kuvvet verir.

Cinsel isteği arttırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler.

Bağırsakları yumuşatan ve sindirimi kolaylaştıran Kuşburnu iyi bir idrar söktürücü olarak kabızlıkta faydalıdır.

İshali keser. Vücuttaki atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Bağırsak kurtlarını düşürür. Kansere karşı koruyucudur.

Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir.

Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan Şeker hastalarına çok iyi gelir.

Selülit oluşumunu engeller. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır.

Kuşburnunun bir başka önemi iltihaplı hastalıklardaki yararıdır. 

Kuşburnunun dejeneratif eklem hastalığı olan eklem kireçlenmesi ve romatizma ağrılarının giderilmesindeki faydaları klinik araştırmalarda görülmüştür.

Kuşburnu soğuk algınlığı ve gripe karşı bağışıklık sistemini destekler. Gribal enfeksiyonlara yakalanmamak için günde 3 bardak kuşburnu çayı içilebilir.

Kuşburnunun iltihap giderici ve ağrı kesici bileşenleri suda çözünmediğinden eklem romatizmasına karşı kuşburnu çayı etkili değildir. Eklem romatizmalarına karşı kuşburnu kapsülleri kullanılmaktadır.

Japonya da yapılan bir araştırmada tohumunun dan hazırlanan özütün vücut yağ oranını düşürdüğü gözlenmiştir.

Böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler.

Kan temizleyici özelliği kuşburnu yararları arasındadır.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önleyici etkisi bir diğer kuşburnu faydası olarak belirtilebilir.

Müshil özelliği de bulunur.

Besleyici etkisiyle genel güçsüzlük durumlarına karşı kullanılabilir.

Dokulardaki sertleşmelere ve kemik erimesine karşı tedavide, kireçlenmelerde, siyatiklerde, romatizmada ve bulaşıcı hastalıkların tedavisinde, kemik kırılmalarında, raşitizmde ve vücudun bağ dokularını güçlendirmede etkilidir.

C vitamini eksikliğinin tedavisinde, ateş, genel yorgunluk gibi hastalıkların tedavisinde de destekçidir.

Gastrit spazmda, gastrit asit eksikliğinde ve ülserden kaynaklanan şişkinliğin önlenmesinde, bağırsak hastalıklarında ve ishalin önlenmesinde, genel enfeksiyonlar, kabızlık, safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, hemoroit tedavisinde, sindirim sistemimizde bulunan bazı parazit yapıların atılımını kolaylaştırmada etkilidir.

Kanser ve bazı rahim hastalıklarında, hamilelik dönemindeki kramplarda ve menopoz tedavisinde, kanı inceltme, kan devir daimini hızlandırmada ve toksinleri çözmede, çeşitli kanamalarda, kansızlıkta ve kanı temizlemede yardımcıdır.

Tansiyonu düzenlemede, karaciğer iltihabını temizlemede, diyabette kan şekerini düzenlemede, safra kesesi taşlarının önlenmesinde, gut hastalığında, ürik asit metabolizma bozukluklarında etkilidir.

Gözleri kuvvetlendirmede ve gece körlüğünü önlemede, grip, solunum yolları enfeksiyonunda ve öksürük tedavisinde, iştah açmada, kavrama yeteneği ve beyin fonksiyonlarını güçlendirmede, stresin azaltılmasında etkili olduğu bilinmektedir.

  • Kuşburnu içerdiği C vitamini nedeniyle vücuda direnç sağlar,
  • Grip nezle ve bunlara bağlı vücut direncini kıran vakalarda destekleyici tedavide kullanılır.
  • Kuşburnu gerçekte çok iyi bir anti oksidandır. Bu özelliği onu kanserle savaşta haklı bir üne kavuşturur.
  • Özellikle kabuklu yapısı bağırsaklarda düzenleyici etkiye sahiptir.
  • Ülkemizde Ayrıca şeker hastalıklarına, yan ağrılarına ve ishale karşı kullanımı çok yaygındır.
  • Ülkemizde de basur-hemoroit’e, raşitizme ve romatizmaya karşı iyi bir besindir.
  • Bağırsaklarda kurt düşürücü olarak da kullanıla gelmektedir.


Antioksidan etkili kuşburnu çayı kış mevsiminde C vitamininin yanında yangı (iltihap) giderici etkisi soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi enfeksiyonlu hastalıklar için de etkilidir.

Ayrıca bu fenolik bileşenlerin iltihap giderici özelliğiyle basur tedavisinde de son derece etkili ve şikayetleri hafifletmede önemli rol oynadığı görülmüştür. Böbrek üstü bezlerini çok olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağladığı da bilimsel olarak ortaya konmuş faydaları arasındadır.


Kuşburnu meyvesinin bütün bu bahsedilen faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için günde 3-4 defa kuşburnu çayı içilmesi ve kuşburnu çayı hazırlarken normal çay hazırlama şeklinden farklı olarak içerisinde bir bardak taze kaynatılmış suya poşet ilave edildikten sonra 10-15 dakika kadar ağzı kapalı olarak bekletmek gerekir.

Daha etkin bir yarar sağlayabilmek için çayın daha yoğun derişimde hazırlanması (2-3 poşet ile) idealdir. 

Kuşburnunun eklem ağrıları olanlarda tedaviyi desteklediği belirlenmiştir. Kuşburnunun kabuk ve çekirdeğinde yer alan bir maddenin iltihabi reaksiyonu engellediğine dair tespitler yapılmıştır.
Kuşburnunun iltihap giderici ve ağrı kesici bileşenleri suda çözünmediğinden eklem romatizmasına karşı kuşburnu çayı etkili değildir. Eklem romatizmalarına karşı kuşburnu kapsülleri kullanılmaktadır. Yine çay gibi kuşburnu reçel ve marmelatları da eklem ağrılarında etkili değildir.
 Toz haldeki kuşburnu kapsülleri Avrupa'da artrit yakınmalarını hafifletmek amacıyla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar kuşburnunun diz ve kalça osteoartriti üzerindeki olumlu etkileriyle hastaların şikayetlerini ve ağrı kesici ilaca olan ihtiyaçlarını azalttığını göstermektedir.
 Bir klinik çalışmaya göre kuşburnu eklem ağrısı olan hastaların % 82 sinde ağrılarda azalmaya neden olmuştur.
 3 hafta boyunca kuşburnu tozu tedavisi gören hastaların birçoğunun ağrılarında azalma görüldüğü ifade edilmektedir.
 Yapılan bir araştırmada tohumundan hazırlanan özütün vücut yağ oranını düşürdüğü gözlenmiştir.
 Kuşburnu böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler.
 Özellikle sonbaharda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için hem çayından hem de marmeladından destek alınabilir.

*Kuşburnu C vitamini deposudur, portakal, limon, mandalinadan daha fazla C vitamini içerir. Soğuk algınlığı ve gribe karşı korur.

*B vitaminlerinden zengindir, enerji metabolizmasında, hücre yenilenmesinde, sinir sisteminde, büyüme ve gelişmede faydalıdır.

*Kemik yapısını güçlendiren ve kanın pıhtılaşmasını düzenleyen K vitamini içerir.

*Demirden zengindir, yine büyüme ve gelişme için önemli, kansızlık gidericidir.

*Bağışıklık sistemini güçlendiren ayrıca saç ve göz sağlığı için gerekli olan çinko içerir.

*Kansere karşı korur, kanı temizler, yaraları hızlı iyileştirir.

*Bioflavonoidlerden zengindir, fitoöstrojen içerir bayanlarda menopoz döneminde sıcakbasmalarına karşı faydalıdır. 

*Yaşlılarda halsizlik ve yorgunluğa karşı önleyicidir.

*Dolaşım sistemini hızlandırarak selülit oluşumunu önler.

*Sigara ve alkolün zararlı etkilerine karşı koruyucudur.

*Kabızlık problemine karşı düzenli tüketildiğinde faydalı olabilmektedir.

*Doğal idrar söktürücüdür, ödem sorununu giderir.

*Barsak parazitlerini düşürür.

Birçok sağlık probleminde faydası olan kuşburnu meyvesinin hem çayını hem de marmeladını tüketebiliriz; günde 2 fincan kuşburnu çayı ve 1 yemek kaşığı marmeladı sağlıklı beslenme planınızın bir parçası olmalıdır.

* Yüksek oranda C vitamini ve mineral maddeler açısında yüksek oranda fosfor ve potasyum içerir. A vitamini olan karoten, B1 B2, E ve K vitaminleri de içermektedir. Mineral madde yönünden de zengin olup yapısında sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, mangan, bakır, çinko gibi katyonlar yanında, sülfat, klorür, nitrat gibi anyonlar da bulunmaktadır.

* Vitamin ve minareler bakımından oldukça zengin olan kuşburnunun, insan sağlığına zararlı hiçbir pestisit ve ağır metal içermemesi önemi daha da artırıyor.

* Dokulardaki sertleşmelere ve kemik erimesine karşı tedavide, kireçlenmelerde, siyatiklerde, romatizmada ve bulaşıcı hastalıkların tedavisinde, kemik kırılmalarında, raşitizmde, vücudun bağ dokularını güçlendirmede etkilidir.

* Bulaşıcı hastalıklarda, profilaksi ve C vitamini eksikliğinin tedavisinde, ateş, genel yorgunluk sırasında ve immün sistemin güçlendirilmesinde destekçidir.

* Gastrik spazımda, gastirik asit eksikliğinde ve ülserden kaynaklanan şişkinliğin önlenmesinde, bağırsak hastalıklarında ve ishalin önlenmesinde, genel enfeksiyonlar, kabızlık, safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, hemoroit tedavisinde, sindirim sistemimizde bulunan bazı parazit yapıların atılımını kolaylaştırmada etkilidir.

* Kanser ve bazı rahim hastalıklarında, kanamalarda, hamilelik dönemindeki kramplarda ve menopoz tedavisinde, kanı inceltme, kan devir daimini hızlandırmada ve toksinleri çözmede, çeşitli kanamalarda (hemorojik diatez), kansızlıkta, ve kanı temizlemede yardımcıdır.

* Tansiyonu düzenlemede, karaciğer iltihabını gidermede, diyabette kan şekerini düzenlemede, safra kesesi taşlarının önlenmesinde, gut hastalığında, ürik asit metabolizma bozukluklarında etkilidir.

* Gözleri kuvvetlendirmede ve gece körlüğünü önlemede (göz banyosu şeklinde), grip, sekresyonun azaltılmasında, solunum yolları enfeksiyonunda ve öksürük tedavisinde, iştah açmada, kavrama yeteneği ve beyin fonksiyonlarını güçlendirmede, stresin azaltılmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Kuşburnu Çayı Kullanım biçimleri: Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kuşburnu kabuğu, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır, 10 dakika kadar kaynatılır ve süzülür; veya aynı miktar bitki aynı miktar kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak kuşburnu çayı yeterlidir.

Başka Bir Tarif : İki kahve kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış kuşburnu kabuğunu (tohumda ilave edilebilir) demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir ve 5-10 dk demlenmesi beklendikten sonra süzülerek içilir. (Şayet 5-10 dk kaynatılır ise daha çok C vitamini elde edilir).

Karışım Çayı : Soğuk algınlığı ve gribe karşı, kuşburnu ve ıhlamur çiçeği çok ince kıyılarak eşit oranda karıştırılır. Bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Balla tatlandırılıp içine biraz limon sıkılan çay, elden geldiğince sıcak ve yudumlanarak içilir. Günde 2-4 bardak yeterlidir.

Kuşburnu Yağının Faydaları

·        Kuşburnu kırışıklıkları giderir.

·        Kuşburnu erken yaşlanma problemini ortadan kaldırır.

·        Cilt hücrelerini besleyerek cildin yenilenmesini sağlar.

·        Cildi her türlü sorundan korur.

·        Göz çevresi ve ağız bölgesi kırışıklıklarını önemli derece de önler.

·        Soğuk havaların cildi kurutmasına izin vermez.

 

Bu haber 325 defa okunmu?tur.

BİTKİLER

Anason Bitkisi ve faydaları

Anason Bitkisi ve faydaları Anason bitkisinden yapılan çay yetersiz olan anne sütünü arttırmaktadır

Defne Ağacı ve yaprakları

Defne Ağacı ve yaprakları kas gevşetici
Necdet Erem-ETÖ VE GAFLET12.Nisan.2014

GALERİ

ANKET

HANGİ SOSYAL MEDYAYI KULLANIYORSUNUZ
Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Bu sitenin içeriği izinsiz kopyalanamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu